Podnośnik koszowy

 

Kiedyś do wszelkich prac na wysokościach służyły liny i drabiny. Było to proste ale czasami bardzo ryzykowne rozwiązanie. Drabina jest niestabilna i wymaga asekuracji. Natomiast liny trzeba umieć używać. Pewnym krokiem do przodu są modułowe rusztowania, ale najlepszym i najbardziej wszechstronnym urządzeniem okazuje się podnośnik koszowy.

Taki podnośnik to właściwie rusztowanie tylko ruchome. W przypadku samochodu ze zwyżką kosz może sięgać nawet 20 metrów w górę i przemieszczać się w poziomie w granicach 10 m (tak zwany zasięg boczny). Możliwe jest udźwignięcie do 200 kg. Jeżeli więc osoba korzystająca nie jest zbyt ciężka to może bez problemu zabrać ze sobą wiele narzędzi i materiałów, na przykład gładź do wykończenia elewacji czy farbę do jej pomalowania. Co najważniejsze to nie siła ludzkich mięśni a wyciąg połączony z kabiną będzie umożliwiał podniesienie sprzętu i pracownika na wymaganą wysokość. W stosunku do np. rusztowań modułowych jest to ogromne udogodnienie.

Podnośnik koszowy jest wytrzymały, bezpieczny i poręczny. Pozwala również swobodnie przemieszczać się wokół obiektów o niewielkiej średnicy, jak drzewa, latarnie czy kolumny. Dzięki temu można precyzyjnie wykonać prace konserwatorskie lub inne. Dokładnie dobrana wysokość barierki zabezpieczającej pozwala swobodnie manewrować odpowiednimi narzędziami z kosza, bez strachu, że się spadnie.

Podnośniki koszowe są więc coraz chętniej i częściej wykorzystywanym sprzętem podczas remontów, konserwacji zieleni i innych prac na wysokościach na świeżym powietrzu. Można je też stosować w dużych halach, w których samochód noszący całą konstrukcję z kabiną do sterowania może się zmieścić.